Message Image  

Latest News Highlights

LIST OF APPLICANTS ELECTED IN June 2018

Thursday, 14th June 2018

List of Applicants considered by the 458th Council Meeting on 12thJune, 2018 under the Various Categories

Corporate

1

Mr. Sekadde Ezra 

Corporate

Elected

2

Ms. Okwii Teddy

Corporate

Elected

3

Ms. Kabahuma Sarah

Corporate

Elected

4

Ms. Namaganda Irene

Corporate

Elected

5

Mr. Kibuuka Yusuf Nsubuga

Corporate

Elected

6

Mr. Mwebesa Enoch Bwesigye

Corporate

Elected

7

Eng. Jensen Lars Pater

Corporate

Elected

Provisional Corporate

1

Mr.    Mujuni Herbert

Provisional Corporate

Elected

2

Mr.   Ojok Denis Anthony

Provisional Corporate

Elected

3

Mr.  Rubagumya James

Provisional Corporate

Elected

4

Mr.  Wamala Fred

Provisional Corporate

Elected

5

1.  Mr.  Kasirikale Geoffrey

 

Provisional Corporate

Elected

6

Mr.  Keesiga Diana

 

Provisional Corporate

Elected

7

Mr.  Kairu Robert Muluvu

Provisional Corporate

Elected

8

1.  Mr.  Byaruhanga Atwooki Deo

 

Provisional Corporate

Elected

9

Mr.  Arinaitwe Emmy

 

Provisional Corporate

Elected

10

Mr. Bugembe Hajab

Provisional Corporate

Elected

11

Ms. Kyohairwe Ann

Provisional Corporate

Elected

12

Mr. Ojara Allan Bruce

Provisional Corporate

Elected

13

Mr. Odul Stephenson

 

Provisional Corporate

Elected

14

Mr. Mwesige Godfrey

 

Provisional Corporate

Elected

15

Mr. Ojara Allan Bruce

Provisional Corporate

Elected

16

Mr. Can-Ogura Raymond

 

Provisional Corporate

Elected

Graduates

1

Mr.  Ariho Samuel

 

Graduate

Elected

2

Mr.  Echimu Simon Peter

 

Graduate

Elected

3

 

Ms.  Muhumuza Esther

 

Graduate

Elected

4

Mr.  Arinaitwe Kinigah Baldo

 

Graduate

Elected

5

Ms.  Nabbanda Diana

 

Graduate

Elected

6

Ms.  Tibazindwa Lilian Hope

 

Graduate

Elected

7

Mr.  Kigenyi Zirabamuzaale Simon Peter

 

Graduate

Elected

8

Mr.  Munanura Pittson Omar

Graduate

Elected

9

Mr.  Agole Peter

Graduate

Elected

10

Ms.  Namazzi Rosette Lule

Graduate

Elected

11

Mr.  Ntundamazi Sam

Graduate

Elected

12

Mr.  Sseggirinnya Charles Lwanga

Graduate

Elected

13

Mr.  Kugonza Robert Senkula

Graduate

Elected

14

Mr. Malingu Curthbert Jermiah

Graduate

Elected

15

Mr. Mutyaba Johnson

Graduate

Elected

16

Ms. Namatovu Sophie Lyn Mayanja

Graduate

Elected

17

Mr. Isabirye Moses

Graduate

Elected

18

Ms. Nassali Salaamah

Graduate

Elected

19

Mr. Kabwa Wycliff

Graduate

Elected

20

Mr. Ochan Terry Adei

Graduate

Elected

21

Mr. Kibira Collins

Graduate

Elected

22

Mr. Turyabagye Victor

Graduate

Elected

23

Mr. Ddungu Ibrahim

Graduate

Elected

24

Mr. Asaba Patrick

Graduate

Elected

25

Mr. Musiime Emmanuel

Graduate

Elected

26

Mr. Kuteesa John

Graduate

Elected

27

Mr. Nakabaale Ivan

Graduate

Elected

28

Mr. Asiimwe Collin

Graduate

Elected

29

Mr. Kateega Samuel

Graduate

Elected

30

Mr. Okeny David

Graduate

Elected

31

Ms. Nanzala Judie

Graduate

Elected

32

Ms. Nyamagenyi Barbra Sophie

Graduate

Elected

Technologist

1

Mr. Kwikiriza Elasmus Bainobwengye

Technologist

Elected

 

Technician

2

Ms. Nakisita Susan

Technician

Elected

Students

1

Mr.  Ssemwezi Benjamin

Student

Elected

2

Ms.  Kirabo Janice Norah

Student

Elected

3

Mr.  Tumanyisibwe Albert

Student

Elected

4

Mr.  Mwanje Peter

Student

Elected

5

Mr.  Tumwesige Wickliff

Student

Elected

6

Mr. Kanyarusoke Turyahikayo

Student

Elected

7

Mr.  Tumwesigye Alpha

Student

Elected

8

Mr.  Odida Jerad

Student

Elected

9

Ms.  Gayenga Sylivia

Student

Elected

10

Mr.  Tumwijukye Isaac

Student

Elected

11

Mr.  Waswa Ddamulira John

Student

Elected

12

Mr.  Muwanguzi James

Student

Elected

13

Mr.  Kavuma Kato

Student

Elected

14

Mr.  Ssekate Brian

Student

Elected

15

Mr.  Ipariko Pius

Student

Elected

16

Mr.  Okune Fred

Student

Elected

17

Ms.  Nawire Susan

Student

Elected

18

Mr.  Sunday Moris

Student

Elected

19

Mr.  Omoding Simon

Student

Elected

20

Mr.  Aurut Eldad

Student

Elected

21

Mr.  Nyabongo George William

Student

Elected

22

Mr.  Nakabaale Daniel 

Student

Elected

23

Mr.  Khamalwa Ziada

Student

Elected

24

Ms.   Obbo Alex Ogola

Student

Elected

25

Mr.   Okidi Alfred

Student

Elected

26

Ms.   Muntu Robert Mukono

Student

Elected

27

Mr.  Ntale  Edward 

Student

Elected

28

Mr.   Otimong Timothy

Student

Elected

29

Mr.  Abigaba Rogers

Student

Elected

30

Mr.  Fortunate Sunday

Student

Elected

31

Mr.  Ssenyunja Nicholas

Student

Elected

32

Mr.  Kirya Joseph

Student

Elected

33

Mr. Mwenda Ivan

Student

Elected

34

Mr. Kato Walter Eriga

Student

Elected

35

Ms. Nanteza Caroline Cissy

Student

Elected

36

Mr. Malingha Anthony

Student

Elected

37

Ms. Mbiriire Hilda Muyonjo

Student

Elected

38

Mr. Lukwago Brian

Student

Elected

39

Ms. Achola Susan Olwee

Student

Elected

40

Mr. Mutaawe M Mark

Student

Elected

41

Ms. Nabaka Maria Ngonzi

Student

Elected

42

Mr. Bwanika Martin

Student

Elected

43

Mr. Oyesigyemukama Dominic

Student

Elected

44

Mr. Kato Polycarp

Student

Elected

45

Mr. Semugebyi Mark

Student

Elected

46

Mr. Ahimbisibwe Ian Rutafa

Student

Elected

47

Mr. Bagoole Deo

Student

Elected

48

Mr. Kugonza Misach Romeo

Student

Elected

49

Mr. Bwambale Gad

Student

Elected

50

Mr. Mugoya Brian

Student

Elected

51

Mr. Nuwagira Silas

Student

Elected

52

Mr. Agaba Emmanuel

Student

Elected

53

Mr. Okot Simon Pope

Student

Elected

54

Ms. Nansubuga Victo 

Student

Elected

55

Mr. Tumutungire Mwebembezi

Student

Elected

56

Ms. Namajja Erusa

Student

Elected

57

Mr. Nyesiga John

Student

Elected

58

Mr. Sunday Brian

Student

Elected

59

Mr. Mutungirehi Faisal

Student

Elected

60

Mr. Byarugaba Derrick

Student

Elected

61

Mr. Mugabi Christopher

Student

Elected

62

Mr. Kimuli Vincent

Student

Elected

63

Mr. Kayigwa Moses

Student

Elected

64

Mr. Sempala Ratibu

Student

Elected

65

Mr. Otuku Emmanuel Odongo

Student

Elected

66

Ms.  Adeku Maria

Student

Elected

67

Mr. Obur Charles

Student

Elected

68

Mr. Kyagaba Joel

Student

Elected

69

Mr. Odong Sunday

Student

Elected

70

Mr. Achou Simon  

Student

Elected

71

Mr. Opila Stephen

Student

Elected

72

Mr. Matovu Brain Andrew

Student

Elected

73

Mr. Kibandama Andrew 

Student

Elected

74

Mr. Aol Foscar

Student

Elected

75

Ms. Niwagaba Scovia

Student

Elected

76

Mr. Muyanja Ashadu

Student

Elected

77

Mr. Kiguli Godfrey

Student

Elected

78

Mr. Cajo Delight M. Selamula

Student

Elected

79

Mr. Korobe Norbert Gutti

Student

Elected

80

Mr. Mugarura Reiner Samson

Student

Elected

81

Mr. Mulega Steven

Student

Elected

82

Mr. Anyanzo Raymond

Student

Elected

83

Mr. Kamugisha Brian

Student

Elected

84

Mr. Kagulire Stephen

Student

Elected

85

Mr. Wobweni Stephen Eliphus

Student

Elected

86

Mr. Ewot Anthony

Student

Elected

87

Mr. Tamake Daniel Jeremiah

Student

Elected

88

Mr. Bagbihiika Rodney Amos 

Student

Elected

89

Mr. Wegulo Geoffrey

Student

Elected

90

Ms. Igaba Deborah

Student

Elected

91

Mr. Asiimwe Anthony Bantu

Student

Elected

92

Mr. Loum Simon Peter

 

Student

Elected


 


Please expect to receive officialcommunication after July 12th, 2018 through email.