Message Image  

Latest News Highlights

List of Applicants considered by the 462nd Council Meeting on 11th September , 2018 under the Various Categories

Friday, 21st September 2018


Listof Applicants considered by the 462nd Council Meeting on

11thSeptember, 2018 under the Various Categories


Provisional Corporate

1.

Mr.   Siima Rogers

 

Provisional Corporate

Elected

 

Graduates

1

Mr. Echulu Jimmy Robert

Graduate

Elected

2

Mr. Nyakato Racheal

Graduate

Elected

3

Mr. Tukwase Evan

Graduate

Elected

4

Mr. Karuhanga Keneth

Graduate

Elected

5

Mr. Kisakye Dauglas

Graduate

Elected

6

Mr. Kolyanga Emmanuel

Graduate

Elected

7

Mr. Mukasa Peter Mark

Graduate

Elected

8

Ms. Opio Innocent Miria

Graduate

Elected

9

Mr. Ssebitosi David

Graduate

Elected

10

Mr. Ntwirenabo Coleb

Graduate

Elected

11

Mr. Eraku Michael Lalia

Graduate

Elected

12

Mr. Masozi Geoffrey

Graduate

Elected

13

Mr.  Bwambale Mulhondi Isaac

Graduate

Elected

14

Ms. Tushabe Fausta

Graduate

Elected

15

Mr. Okettayot Stanley Lobi

Graduate

Elected

16

Ms. Sabawebwa Julia

Graduate

Elected

17

Ms. Muheki Medrine

Graduate

Elected

18

Mr. Mutegyiraho T. Ericson

Graduate

Elected

19

Mr. Manyiraho James

Graduate

Elected

20

Mr. Atukwasa Aggrey

Graduate

Elected

21

Mr. Muhangi James

Graduate

Elected

22

Mr. Twerebare Jack

Graduate

Elected

23

Ms. Biira Jennifer

Graduate

Elected

24

Mr. Nyerinde Frank Nahurira

Graduate

Elected

25

Mr. Nkizibweki Robert Bob

Graduate

Elected

26

Mr. Bwambale Mulinda Stephen

Graduate

Elected

27

Mr. Byamukama Edison Mwesigwa

Graduate

Elected

28

Mr. Byamukama William

Graduate

Elected

29

Mr. Bahati Keneth Hilary

Graduate

Elected

30

Mr. Byabashaija Achilles

Graduate

Elected

31

Mr. Bafakii Gilvazio

Graduate

Elected

32

Mr. Mwebembezi Mbaga Allan

Graduate

Elected

33

Mr. Kamukama Elkson

Graduate

Elected

34

Mr. Bananuka William

Graduate

Elected

35

Mr. Tumuhairwe Karlvin Bruce

Graduate

Elected

36

Mr. Byamukama Justus

Graduate

Elected

37

Mr. Bbanda Joshua

Graduate

Elected

38

Ms. Nansamba Salmah

Graduate

Elected

39

Mr. Bulondo Fredrick

Graduate

Elected

40

Mr. Alokore Yunus

Graduate

Elected

41

Mr. Aliosimaku Santo

Graduate

Elected

42

Mr. Arumadri Eric

 

Graduate

Elected

43

Mr. Aturinda Emmanuel

Graduate

Elected

44

Mr. Muzoora Daniel

Graduate

Elected

45

Ms. Kyomuhendo Angella

Graduate

Elected

46

Mr. Damulira Dunstan Paul

Graduate

Elected

47

Mr. Kirya Simon

Graduate

Elected

48

Mr. Nsabimana Robert

Graduate

Elected

49

Ms. Natuhwera K. Juliet

Graduate

Elected

50

Mr. Tumusiime Crysostom

Graduate

Elected

51

Mr. Mujuni Emmanuel

Graduate

Elected

52

Mr. Nizeye Innocent

Graduate

Elected

53

Mr. Tumusiime Yasin Kamondo

Graduate

Elected

54

Mr. Sewanyana Ambrose

Graduate

Elected

55

Mr. Katto Paulo

Graduate

Elected

56

Mr. Buza Ogume Edgar Liberty

Graduate

Elected

57

Mr. Kamukama Ambrose

Graduate

Elected

58

Mr. Katende Allan

Graduate

Elected

59

Mr.  Kamagara Andrew

Graduate

Elected

60

Mr. Musiimenta Innocent

Graduate

Elected

61

Mr. Kwesiga Simon

Graduate

Elected

62

Ms. Nabukenya Firidaus

Graduate

Elected

63

Mr. Gumisiriza Martin

Graduate

Elected

64

Mr. Jemba Ibrahim

Graduate

Elected

65

Mr. Ssozi Kiwanuka Patrick

Graduate

Elected

66

Ms. Karuhanaga Samatha

Graduate

Elected

67

Mr. Busobozi Johnbosco

Graduate

Elected

68

Mr. Kirirango Emmanuel

Graduate

Elected

69

Ms. Driciru Stella

Graduate

Elected

70

Mr. Akuhe Gasper

Graduate

Elected

71

Mr. Kwesiga Shamiru

Graduate

Elected

72

Mr. Aduka gasper

Graduate

Elected

73

Ms. Mwambe Polline

Graduate

Elected

74

Mr. Kanyijuka Robert

Graduate

Elected

75

Mr. Mukonyezi Isaac

Graduate

Elected

76

Ms. Atholere Eseri

Graduate

Elected

77

Mr. Kigozi Brian Michael

Graduate

Elected

78

Mr. Muhamya Horace

Graduate

Elected

79

Ms. Kyosiimire Patience

Graduate

Elected

80

Mr. Kakooza Aloysius Gonzaga

Graduate

Elected

81

Ms. Nampijja Grace Mangdalene

Graduate

Elected

82

Mr. Ongaya Geoffrey

Graduate

Elected

83

Mr. Muganzi Patrick

Graduate

Elected

84

Ms. Beyaraaza Kamikazi Fiona Mary

Graduate

Elected

85

Ms. Ramlah Hussein

Graduate

Elected

86

Mr. Rubayiza Isaac

Graduate

Elected

87

Ms. Nakalanzi Esther

Graduate

Elected

88

Mr. Muhanguzi Naaman Elisa

Graduate

Elected

89

Mr. Gubala Fredrick

Graduate

Elected

90

Mr. Lorika Denis Ayena

Graduate

Elected

91

Ms. Ajuna Salome Kasiisi

Graduate

Elected

92

Mr. Masinde Marvin

Graduate

Elected

93

Mr. Buhwezi Bradley

Graduate

Elected

94

Ms. Muyimba Josephine

Graduate

Elected

95

Mr. Seruwagi Fred

Graduate

Elected

96

Mr. Natumanya Douglas

Graduate

Elected

97

Mr. Ndyamusiima Archangel

Graduate

Elected

98

Ms. Asaba Natasha

Graduate

Elected

99

Ms. Namagembe Winnie

Graduate

Elected

100

Mr. Kirawa Solomon

Graduate

Elected

101

Mr. Steven Jonathan Steven Isabirye

Graduate

Elected

102

Ms. Namiya Mariam

Graduate

Elected

103

Mr. Kawekwa Douglas

Graduate

Elected

104

Mr. Kwoshaba Pidson

Graduate

Elected

105

Mr. Mutyogoma Mauya

Graduate

Elected

106

Mr. Enyetu Joshua

Graduate

Elected

107

Mr. Ssemugga John Paul

Graduate

Elected

108

Mr. Lwembawo JohnBosco

Graduate

Elected

109

Mr. Nayebare Donart

Graduate

Elected

110

Ms. Biribonwa Judith

Graduate

Elected

111

Mr. Otyeka Denis

Graduate

Elected

112

Mr. Enen Okello Richard

Graduate

Elected

113

Mr. Rwakafunjo Godfrey

Graduate

Elected

114

Mr. Arikosi Mathew Otim

Graduate

Elected

115

Mr. Kwesigwa J.Elvis Precious

Graduate

Elected

116

Mr. Komakech Masimo

Graduate

Elected

117

Mr. Aine Tumureebe Osbert

Graduate

Elected

118

Mr. Walire Felix

Graduate

Elected

119

Ms. Yaguma Penlope

Graduate

Elected

120

Ms. Nambooze Rebecca

Graduate

Elected

121

Mr. Damulira Tom Tomusange

Graduate

Elected

 

Technologist

1

Mr.  Kibwota Benjamin

Technologist

Elected

 

Students

1

Mr.  Ocan Samuel

Student

Elected

2

Mr.  Buyera William

Student

Elected

3

Mr.  Opolot James

Student

Elected

4

Mr.  Okite Robert

Student

Elected

5

Ms.  Afimani Moses

Student

Elected

6

Ms.  Namukhula Evarline

Student

Elected

7

Mr.  Gidongo Derrick

Student

Elected

8

Mr.  Tadali Adonia

Student

Elected

9

Mr.  Mr. Otieno Ismail

Student

Elected

10

Mr.   Okedi Joshua

Student

Elected

11

Mr.  Ekusai Stanley

Student

Elected

12

Mr.  Walu Andrew

Student

Elected

13

Mr.  Wavamunno Alisat

Student

Elected

14

Mr.  Basajja Jovan Everisto

Student

Elected

15

Mr.  Kweizera Julius

Student

Elected

16

Mr.  Rubangakene Norbert

Student

Elected

17

Mr.  Buyungo Pius

Student

Elected

18

Mr.  Kaitare Fred

Student

Elected

19

Mr.  Owiny Kizito

Student

Elected

20

Mr.  Modo Joshua

Student

Elected

21

Mr.  Assembly Robert

Student

Elected

22

Mr.  Mugabi Humphrey

Student

Elected

23

Mr.  Ocakacon Simon

Student

Elected

24

Mr.  Atweta Angel

Student

Elected


 


Note


Please expect to receiveofficial communication after October 11th, 2018 through email.