Message Image  

Latest News Highlights

List of Applicants considered by the 464th Council Meeting on 06th November, 2018 under the Various Categories

Saturday, 10th November 2018

List of Applicants considered by the 464th  Council Meeting on

06thNovember, 2018 under the Various Categories

 

Corporate

1.

Mr.  Kato Jeffrey

Corporate

Elected

2.

Ms.  Namukasa Joan Kamya

Corporate

Elected

3.

Mr.  Ahimbisibwe Paddy

Corporate

Elected

4.

Mr.  Mulolo Francis

Corporate

Elected

5.

Ms. Muyindike Suzan

Corporate

Elected

6.

Ms. Ngonzebwa Racheal  

Corporate

Elected

7.

Mr. Asiimwe Arnold

Corporate

Elected

8.

Mr. Iga Dan

Corporate

Elected

9.

Mr. Turibarungi Augustus

Corporate

Elected

10.

Mr. Byakatonda Wegulo Swaliki

Corporate

Elected

11.

Mr.  Migadde John Mary

 

Corporate

Elected

12.

Mr. Derrick Ssebuguzi

 

Corporate

Elected

13.

Mr. Lutwama Henry

Corporate

Elected

 

Provisional Corporate

 

 

1.

Mr. Mugisha Stephen

Provisional Corporate

Elected

2.

Ms. Mbeiza Sarah Kalifa

Provisional Corporate

Elected

3.

Mr. Lusundo Fred Moses

 

Provisional Corporate

Elected

4.

Mr. Baireghaka Benedicto

 

Provisional Corporate

Elected

5.

Lt. Kikomeko Ali Kigongo

 

Provisional Corporate

Elected

6.

Ms. Birungi Janet

 

Provisional Corporate

Elected

7.

Mr. Kasajja Godfrey

 

Provisional Corporate

Elected

8.

Mr. Obwangor John

 

Provisional Corporate

Elected

9.

Mr. Odong Thomas More

 

Provisional Corporate

Elected

10.

Mr. Kayizzi Patrick

 

Provisional Corporate

Elected

11.

Mr. Mutyaba Christopher

 

Provisional Corporate

Elected

12.

Mr. Tumukunde Gibson

 

Provisional Corporate

Elected

13.

Mr. Odoch Robert

 

Provisional Corporate

Elected

14.

Mr. Lule Yusuf

 

Provisional Corporate

Elected

15.

Mr. Komakech Henry

 

Provisional Corporate

Elected

16.

Ms. Apio Juliet

 

Provisional Corporate

Elected

17.

Mr. Hamba Ismail Ali

 

Provisional Corporate

Elected

18.

Mr. Hiire Nicholas

 

Provisional Corporate

Elected

19.

Mr. Tumushabe Paul

 

Provisional Corporate

Elected

20.

Mr. Avutia Ben Amos

 

Provisional Corporate

Elected

21.

Mr. Komakech Henry

 

Provisional Corporate

Elected

22.

Mr. Ssegawa Dennis William

 

Provisional Corporate

Elected

23.

Mr. Frederick Ssali Kafeero

 

Provisional Corporate

Elected

24.

Mr. Walakira Joseph

 

Provisional Corporate

Elected

25.

Mr. Orodriyo Augusto

 

Provisional Corporate

Elected

26.

Mr. Ssekulima Edward

 

Provisional Corporate

Elected

27.

Mr. Opuch Chris

 

Provisional Corporate

Elected

28.

Mr. Ssekubunga Isaac

 

Provisional Corporate

Elected

30.

Mr. Ojambo Lawrence

 

Provisional Corporate

Elected

31.

Mr. Kalenzi Robert Ssegawa

 

Provisional Corporate

Elected

32.

Mr. Masembe Bobasols

 

Provisional Corporate

Elected

33.

Mr. Okello santo

 

Provisional Corporate

Elected

34.

Mr. Muwanga Nicholas

 

Provisional Corporate

Elected

35.

Mr. Musaasizi Joseph

 

Provisional Corporate

Elected

36.

Mr. Nakyazze Prossy

 

Provisional Corporate

Elected

37.

Mr. Owori Ogola Nicholas

 

Provisional Corporate

Elected

38.

Mr. Mwesigwa Leonard

 

Provisional Corporate

Elected

39.

Mr. Mufumba Daniel

 

Provisional Corporate

Elected

40.

Mr. Ogwang Francis Opio

Provisional Corporate

Elected

41.

Mr. Izama Hellen

 

Provisional Corporate

Elected

42.

Mr. Mbonimpa Nicholas

 

Provisional Corporate

Elected

43.

Mr. Mugizi Herbert Magyezi

 

Provisional Corporate

Elected

45.

Mr. Kato Bernard

 

Provisional Corporate

Elected

46

Mr. Mbetabaitu Kenneth

Provisional Corporate

Elected

Graduates

1.

Mr.  Mukasa Herbert

 

Graduate

Elected

2.

Mr. Luseesa Yasin

 

Graduate

Elected

3.

Mr. Mwima Fred

 

Graduate

Elected

4.

Ms. Nambafu Justine

 

Graduate

Elected

5.

Mr. Irumba Oscar

 

Graduate

Elected

6.

Ms. Katiiti Hilda

 

Graduate

Elected

7.

Mr. Odong Patrick Parsley

 

Graduate

Elected

8.

Mr. bwambale Tom

 

Graduate

Elected

9.

Mr. Mbaga martin

 

Graduate

Elected

10.

Mr. Walimbwa Paul

 

Graduate

Elected

11.

Mr. Namulindwa Stella

 

Graduate

Elected

12.

Mr. Mpabaisi Tom Tomson

 

Graduate

Elected

13.

Mr.  Kavuma Allan

 

Graduate

Elected

14.

Mr. Kadhuba Moses

 

Graduate

Elected

15.

Mr. Nsabimana Nelson

 

Graduate

Elected

16.

Mr. Okullo Amos Roy

 

Graduate

Elected

17.

Ms. Kabahiito Phiona Martha

 

Graduate

Elected

18.

Mr. Ssentongo David

 

Graduate

Elected

19.

Mr. Kyalisiima Charles

 

Graduate

Elected

20.

Mr. Bganzi Idris

 

Graduate

Elected

21.

Mr. Openycan Ronald

 

Graduate

Elected

22.

Mr. Mugyenyi Jackson

 

Graduate

Elected

23.

Mr. Musuto Brian

 

Graduate

Elected

24.

Mr. Rukundo Keneth

 

Graduate

Elected

25.

Ms. Namulindwa Winnie

 

Graduate

Elected

26.

Mr. Okello Deogracious

 

Graduate

Elected

27.

Ms. Kasemire Susan

 

Graduate

Elected

28.

Mr. Semikole David

 

Graduate

Elected

29.

Mr. Bukulu Abdulhakim

Graduate

Elected

 

Technologist

01.

Mr. Malinga Leonard

 

Technician

Elected

02.

Mr. Engulu Martin

 

Technician

Elected

03.

Mr. Byarugahariwe Haam

 

Technician

Elected

05.

Mr. Orinyo John Bosco

Technician

Elected

Students

1.

Mr.  Arinaitwe Patience Margaret

 

Student

Elected

2.

Ms.  Namanya Boaz

 

Student

Elected

3.

Mr.  Odeke Patrick

 

Student

Elected

4.

Mr.  Akankwatsa Reagan

Student

Elected

5.

Mr.  Musiime Benon

Student

Elected

6.

Mr.  Musinguzi Simon

Student

Elected

7.

Mr.  Irumba Emmanuel

Student

Elected

8.

Mr.  Olupot Badru

Student

Elected

9.

Mr.  Kalanda David Felix

Student

Elected

10.

Mr.  Wakibi Allan

Student

Elected

11.

Mr.  Adriko Borniface

Student

Elected

12.

Ms.  Muwanika Joan

Student

Elected

13.

Ms.  Eyotaru Dorcus

Student

Elected

14.

Mr.  Bright Charles

Student

Elected

15.

Ms.  Tuhaise Hildah

Student

Elected

16.

Mr.  Aruho Steven

Student

Elected

17.

Ms.  Asaba Mary Conia

Student

Elected

18.

Mr.   Agaba Mark

Student

Elected

19.

Ms.  Kyolaba Bridget Daphine

Student

Elected

20.

Mr.  Kasimo Chrispus

Student

Elected

21.

Mr.  Kasimo Chrispus

Student

Elected

22

Mr.  Ojok Hanny Chris

Student

Elected

23.

Mr.  Bagatya Joel

Student

Elected

24.

Ms.  Luswata Balungi Becky

Student

Elected

25.

Mr.  Dumo Isaac Jale

Student

Elected

26.

Mr.  Wani Denis Samuel

Student

Elected

27.

Mr.  Isabirye Charles

Student

Elected

28.

Mr.  Musiimenta Deo

Student

Elected

29.

Mr.  Muhindo Joseph

Student

Elected

30.

Mr.  Atwiine Johnson

Student

Elected

31.

Mr.  Lubwama David

Student

Elected

32.

Ms.  Nansereko Sarah

Student

Elected

33.

Mr.  Patrick Mwanika

Student

Elected

34.

Mr.  Oraku Christopher

Student

Elected

35.

Mr.  Kasone Joseph

Student

Elected

36.

Ms.  Nalima Joshua

Student

Elected

37.

Mr.  Kaweesi Mohammed

Student

Elected

38.

Mr.  Bagumirabingi Saudah

Student

Elected

39.

Ms.  Mirembe Esther

Student

Elected

40.

Mr.  Rutembana John

Student

Elected

41.

Ms.  Naluyima Irene

Student

Elected

42.

Mr.  Ojok Godfrey Tani

Student

Elected

43.

Mr.  Asua Kizito

Student

Elected

44.

Mr.  Idraku Taban Binrazak

Student

Elected

45.

Mr.  Musisi Steven

Student

Elected

46.

Mr.  Musabe Kelvin Winter

Student

Elected

47.

Mr.  Gombe Julius

Student

Elected

48.

Mr.  Odokonyero Ronald

Student

Elected

49.

Mr.  Osimami Ivan

Student

Elected

50.

Mr.  Mugisa Kirungi

Student

Elected

51.

Mr.  Kahunguki Charles

Student

Elected

52.

Mr.  Opiyo Godfrey

Student

Elected

53.

Mr.  Kaahwa Jairus

Student

Elected

54.

Mr.  Odong Raphael

Student

Elected

55.

Mr.  Abuum Patrick

Student

Elected

56.

Mr.  Adriazile Elton John

Student

Elected

57.

Mr.  Ssemakula Musa

Student

Elected

58.

Mr.  Musinguguzi Kevin

Student

Elected

59.

Mr.  Niwamanya Boaz Kacurizo

Student

Elected

60.

Mr.  Thembo Moses

Student

Elected

61.

Mr.  Eyibu Lawrence

Student

Elected

62.

Mr.  Tumwine Alex

Student

Elected

63.

Mr.  Kansiime Patrick

Student

Elected

64.

Mr.  Baguma Brian B

Student

Elected

65.

Mr.  Baguma Brian B

Student

Elected

66.

Mr.  Oshabe Bereta

Student

Elected

67.

Ms.  Naggayi Julian

Student

Elected

68.

Mr.  Kiboma Michael

Student

Elected

69.

Mr.  Mukodwa Najib

Student

Elected

70.

Mr.  Ssempasa Ashraf

Student

Elected

71.

Mr.  Ojok Martin

Student

Elected

72.

Mr.  Mutabaruka Yoweri

Student

Elected

72.

Mr.  Okot Simon Pope

Student

Elected

74.

Mr.  Masede Daniel

Student

Elected

75.

Mr.  Masede Job-

Student

Elected

76.

Mr.  Gyagenda Yoweri

Student

Elected

77.

Ms. Muhindo Flava

Student

Elected

78.

Mr.  Mpuuga Dickson

Student

Elected

79.

Mr.  Talemwa Pious

Student

Elected

80.

Mr.  Kisekka Dickson

Student

Elected

81.

Mr.  Vuchiri Joseph

Student

Elected

82.

Ms.  Mushabe Benjamin

Student

Elected

 

Note

Please expect to receiveofficial communication after November 06th, 2015 through email.

 

 

 

 

 

Click to view full details