Message Image  

Latest News Highlights

List of Applicants considered by the 467th Council Meeting on January, 2019 y under the Various Categories

Tuesday, 22nd January 2019

List of Applicants considered by the 467th  Council Meeting on

18thJanuary, 2019 under the Various Categories

 

Provisional Corporate

 

 

1.

Mr.  Mwesigwa Robert

 

Provisional Corporate

Elected

2.

Mr. Okiror Francis Ojur

 

Provisional Corporate

Elected

4.

Mr.  Sempebwa Brian

 

Provisional Corporate

Elected

5.

Ms. Nanono Mildred

 

Provisional Corporate

Elected

6.

Mr.  Hakiza Joseph Buhi-Riba

 

Provisional Corporate

Elected

7.

Mr.  Ochen Simon

 

Provisional Corporate

Elected

8.

Mr.  Bugenyi Ssettala Aaron

 

Provisional Corporate

Elected

9.

Mr.  Nsubuga Nyenje Accram

 

Provisional Corporate

Elected

10.

Mr.  Okidi Perry Robert

 

Provisional Corporate

Elected

11.

Ms. Nassiwa Agnes

 

Provisional Corporate

Elected

12.

Mr.  Kwitonda Angelo

 

Provisional Corporate

Elected

13.

Mr.  Katerega Johnson

 

Provisional Corporate

Elected

14.

Ms. Nanyombi Barbara

 

Provisional Corporate

Elected

16.

Mr.  Oloya Richard Kalongo

Provisional Corporate

Elected

17.

Mr.  Singoma Dennis

 

Provisional Corporate

Elected

18.

Mr.  Bwire Silvester

 

Provisional Corporate

Elected

19.

Mr.  Arinaitwe Joseph

 

Provisional Corporate

Elected

20.

Mr.  Ibaale Daniel Joseph

 

Provisional Corporate

Elected

21.

Mr.  Henry Byomire Izooba

 

Provisional Corporate

Elected

22.

Mr.  Segaluma Derek

 

Provisional Corporate

Elected

Graduates

1.

Mr.  Wandyambya Ramesh

Graduate

Elected

2.

Mr. Okema Francis

Graduate

Elected

3.

Ms. Twinomujuni Rebeccah

 

Graduate

Elected

4.

Mr. Senyonga Caleb Paul

Graduate

Elected

5.

Mr.  Kawumba Ronald

 

Graduate

Elected

6.

Mr. Izakare Kareode Richard

Graduate

Elected

7.

Mr. Kyosimire Qudrah

 

Graduate

Elected

8.

Mr.  Lumumba Timothy Tumusiime

 

Graduate

Elected

9.

Mr.  Walube Festus Simon

 

Graduate

Elected

10.

Mr.  Asiimwe Ronald

 

Graduate

Elected

11.

Mr.  Karamuzi Alex

 

Graduate

Elected

12.

Mr.  Kizito Lawrence

 

Graduate

Elected

13.

Mr.   Lokol Raphael

 

Graduate

Elected

14.

Mr.  Mwesigye Simon Enoch

 

Graduate

Elected

15.

Ms. Nabibugga Hadijah

 

Graduate

Elected

16.

Mr.  Econi Kenneth Yikii

 

Graduate

Elected

17.

Mr. Akankwasa Wilson

 

Graduate

Elected

18.

Mr. Mwesigye Kagina Joel

Graduate

Elected

19.

Mr.  Kisuule Henry Simon

 

Graduate

Elected

20.

Mr. Kimbagaya Yovan

 

Graduate

Elected

21.

 Ms. Namugwe Mariyane

 

Graduate

Elected

22.

Mr.  Aryanyijuka Oden

 

Graduate

Elected

23.

Ms. Kahunde Ruth

 

Graduate

Elected

24.

Ms. Auma Amanda

 

Graduate

Elected

25.

Ms.  Nakimuli Zapharan

 

Graduate

Elected

26.

Mr.  Wanambwa Silagi

 

Graduate

Elected

27.

Mr. Kafuko Robert

 

Graduate

Elected

 

 

 

 

 

Technologist

01.

Mr.  Mucunguzi Abel

 

Technician

Elected

 

Technicians

 

 

01.

Mr.  Wadeyi Pedson

 

Technician

Elected

02.

Ms. Aliku Vivian

 

Technician

Elected

03.

Mr. Eramu Elijah

 

Technician

Elected

Students

1.

Mr.   Rutaremwa Alexander

 

Student

Elected

2.

Ms.   Atuhaire Anita

 

Student

Elected

3.

Mr.   Kyebene Godfrey

 

Student

Elected

4.

Mr.   Kigozi Edward Kalumba

Student

Elected

5.

Mr.   Kalule Henry

Student

Elected

6.

Ms.   Nabadda Anna Mary

Student

Elected

7.

Mr.   Ntambabazi Naswifu

Student

Elected

8.

Mr.   Karuhanga Derick

Student

Elected

9.

Mr.   Murungi Hillary Hosea

Student

Elected

10.

Mr.   Tayebwa Ivan

Student

Elected

11.

Mr.   Bilika Melody

Student

Elected

12.

Mr.   Pande Andrew

Student

Elected

13.

Mr.   Muhwezi Augustine

Student

Elected

14.

Mr.   Dyogo Amos

Student

Elected

15.

Mr.   Oriku Martin Noah

Student

Elected

16.

Mr.   Kayaga Thomas

Student

Elected

17.

Mr.   Ekoropot Etyang Emmanuel

Student

Elected

18.

Mr.    Oketcho Jacob

Student

Elected

19.

Mr.   Micwemirungi Stanley

Student

Elected

20.

Mr.   Kasiita Mike

Student

Elected

21.

Mr.   Alinda Isaac

Student

Elected

22

Mr.   Jumba John

Student

Elected

23.

Mr.   Senyonga Moses

Student

Elected

24.

Mr.   Omara Emmanuel

Student

Elected

25.

Ms.   Mpirirwe Florence

Student

Elected

26.

Mr.   Kabahima Peter Kabs

Student

Elected

27.

Mr.    Andima Richard

Student

Elected

28.

Mr.   Ecoku Santus

Student

Elected

29.

Mr.   Inzama Patrick

Student

Elected

30.

Mr.   Okello Phillips

Student

Elected

31.

Mr.   Edeu Jesse

Student

Elected

32.

Mr.   Kilama Alex Calvine

Student

Elected

33.

Mr.   Odokonyero Richard

Student

Elected

34.

Mr.   Ekiru Joel Eric

Student

Elected

35.

Mr.   Lubangakene Moses

Student

Elected

36.

Mr.   Olio James

Student

Elected

37.

Mr.   Mutaawe Abdulibasiti

Student

Elected

38.

Mr.   Okwir Jonathan

Student

Elected

39.

Mr.   Eetu Anthony

Student

Elected

40.

Mr.   Ochieng Peter

Student

Elected

41.

Mr.   Okure Paul

Student

Elected

42.

Mr.   Walugembe Javira

Student

Elected

43.

Mr.   Onoria Robert

Student

Elected

44.

Mr.   Akobo Josephine Taata

Student

Elected

45.

Mr.   Odyek Edwine Steven

Student

Elected

46.

Mr.   Nalutaya Edgar

Student

Elected

47.

Mr.   Mugarra Macmillan Maxwell

Student

Elected

48.

Mr.   Ssuuna Asharaf

Student

Elected

49.

Mr.  Ukethi Kennedy

Student

Elected

50.

Mr.   Abigaba Robert

Student

Elected

51.

Mr.   Kasango Ismail

Student

Elected

52.

Mr.   Aikomo John Baptist

Student

Elected

53.

Mr.   Naturinda Moses

Student

Elected

54.

Mr.   Mukiibi Michael

Student

Elected

55.

Mr.   Niwagaba Mark

Student

Elected

56.

Mr.   Buzoya Joseph

Student

Elected

57.

Mr.   Sentongo Solomon

Student

Elected

58.

Mr.   Romoki Julius

Student

Elected

59.

Mr.   Drichi Saviour Isaac

Student

Elected

60.

Mr.   Okello Conrad

Student

Elected

61.

Mr.   Mugabe Victor

Student

Elected

62.

Mr.   Angurini Manaseh

Student

Elected

63.

Mr.   Lutale Akram

Student

Elected

64.

Mr.   Hatanga Martin

Student

Elected

65.

Mr.   Mwijukye Fleming

Student

Elected

66.

Mr.   Ochero Julius

Student

Elected

67.

Mr.   Okwonga Godfrey Binaisa

Student

Elected

68.

Mr.   Twinomujuni Brian

Student

Elected

69.

Mr.   Kigula Joseph

Student

Elected

70.

Mr.   Kalamoi John Paul Kimong

Student

Elected

71.

Mr.   Mbojana Nathan

Student

Elected

72.

Mr.   Dida Sam

Student

Elected

72.

Mr.   Andabati Felix

Student

Elected

74.

Mr.   Musinguzi Vicent

Student

Elected

75.

Mr.  Nabimanya Eliud

Student

Elected

76.

Mr.   Kiggundu Ronald

Student

Elected

77.

Mr.  Lumenya Abdu Kariim

Student

Elected

78.

Mr.  Mwebazenta Crimia

Student

Elected

79.

Mr.   Lutwama Frank

Student

Elected

80.

Ms.   Nakibuule Editer

Student

Elected

81.

Mr.  Birungibindeba Victor

Student

Elected

82.

Mr.   Agaba Michiel

Student

Elected

 

Mr. Twinamatsiko Jasonn

 

 

 

Mr. Risa Boniface

 

 

 

Mr. Kiza Inzama Nobert

 

 

 

Ms. Mutesi Shadia Kirunda

 

 

 

Ms. Arinda Daizy

 

 

 

Mr. Irumba Martin

 

 

 

Mr. Mukozi Derrick

 

 

 

Mr. Walude Ashiraf

 

 

 

Mr. Bua Leone

 

 

 

Mr. Ojula Isaac

 

 

 

Mr. Ibirot Simon Peter

 

 

 

Mr. Ssengonzi Benard

 

 

 

Mr. Buga Mohammad

 

 

 

Mr. Bamunone Hujjaji

 

 

 

Mr. Dima Felix

 

 

 

Mr. Maliki Abdallah Ireeta

 

 

 

Mr. Opit James

 

 

 

Mr. Maliki Abdallah Ireeta

 

 

 

Mr. Opit James

 

 

 

Mr. Arineitwe Edgar

 

 

 

Mr. Bagire Chrizestom

 

 

 

Mr. Mwanja Jamira

 

 

 

Mr. Wamala Andrew Junior

 

 

 

Ms. Nabwire Christine

 

 

 

Mr. Gonahasa Fred

 

 

 

Mr. Opua Patrick

 

 

 

Mr. Tumusiime Bonita

 

 

 

Ms. Asiimwe Anitah

 

 

 

Mr. Alinda Donald

 

 

 

Mr. Ogwang Emmanuel

 

 

 

Mr. Agaba Danson

 

 

 

Ms. Ayugi Patricia

 

 

 

Mr. Adong Salume

 

 

 

Mr. Kakule Muisa Jibu

 

 

 

Mr. Tumusiime Moses

 

 

 

Mr. Balikudembe Ronald Lulume

 

 

 

Mr. Kalumba Hamisi

 

 

 

Mr. Mbabazi Margaret

 

 

 

Mr. Mayambala John

 

 

 

Mr. Turyasingura Medard

 

 

 

Mr. Ntale Charles

 

 

 

Mr. Akatwijuka Osbert

 

 

 

Mr. Musinguzi Benon

 

 

 

Mr. Arituha Ronald

 

 

 

Mr. Mwesigwa Benjamin

 

 

 

Mr. Muhairwe Ronald

 

 

 

Mr. Oketcho Ivan

 

 

 

Mr. Musoke Peter

 

 

 

Mr. Good Nebert Katabarwa

 

 

 

Mr. Mukunde Victor

 

 

 

Note

Please expect to receiveofficial communication after February 18th, 2019 through email.

 

 

Click to view full details